wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia z drewna

Długowieczne płoty z drewna

Nieodpowiednio zabezpieczone płoty drewniane szybko się dewastują i mogą nieodwracalnie zgubić swój dotychczasowy wdzięk i własności. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot warto poznać sposoby konserwacji oraz pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas będziemy mogli upajać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszystkie prace konserwujące płot z drzewa wypada rozpocząć od należytego i skrzętnego przygotowania materiału na płot, bo od tego zależy rezultat końcowy naszych robót. Przed zastosowaniem produktów do ochrony i ozdoby płotów z drzewa istotne jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Nie prędzej niż po zakończeniu obróbki drewna na płot zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, głównie w przypadku surowego drzewa ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu technicznego, jaki chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robakami. Podczas gdy konserwujemy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, należy nanieść następne amalgamaty, które asekurują je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli pożądamy utrzymać naturalny odcień drewna naszego płotu, powinniśmy użyć achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu wskazanego atramentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący czy też lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje ogrodzenie od środka, jednakże nie wytworzy na jego nawierzchni ochronnego filmu. Konserwowane w ten sposób płot zostanie matowe i miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej ochronie ogrodzenia, winniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który efektywniej niż w wypadku impregnatu ochroni płot przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drewna były trwałe należy poświęcić im sporo uwagi oraz troski.

Kompletnie inaczej jest w wypadku płotów z pcv. Ów wariant płotów jest w pełni odporny na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie ulegają także biokorozji wobec tego dogadzają swoim właścicielom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz