środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, banalnej obróbce a także stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu ociosuje, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy sztachety PCV na plot i furtkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie skał na ploty PVC na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas różne tony czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno też siekać na sześciany o proporcjonalnych kształtach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie z PCV używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie Winylowe z Dębna na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru a także własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być różny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i ogrodzenia plastykowe na plot i furtkę ogrodzeniowa unosi się z skał wielorakiego układu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród fragmentów o niesymetrycznych obrysach, trzeba je odpowiednio łączyć tzn. tak, iżby kształt każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia plastikowe z Bieruń Lędziny należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają także mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz