piątek, 22 kwietnia 2016

Prawie nic dobrze nie zaznaczy projektu trawnika ewentualnie rabaty jak małe żywe plot.

Niesłychanie duże, albowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Aby zrobić taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzechy. Jeśli wolimy aby nasze żywe plot było niesłychanie wybujałe zaś jednocześnie cienkie to w cieniu wolno je ukształtować z limaku pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu. Pamiętajmy jednak, że jak rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie może być dosyć kłopotliwe.

Nic dobrze nie zaznaczy projektu trawnika względnie kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i kwiaty czasami nie potrafią satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych terenach, niewielkie krzewy zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu lub zasłonią gołe wycinki gleby. Estetycznie uformowany mały żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty Poznań przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na konfitury.

Niskie bądź rosłe zielone ogrodzenia można pozyskać z gatunków szpilkowych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy często są znacznie bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej znosi brak słońca cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta oraz trzeba go redukować, tymczasem jego mutacje Cis jest dozwolone odłożyć sam jeden.Powinien się ekspresowo rósł i ochroni filarowy kształt.

O ile wasz zakątek jest bardzo zacieniony, wskazane jest aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego spośród cienioznośnych modelów maja wersji o złotawych ewentualnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr sztampowy Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w największym stopniu widocznego w słońcu, przecież nawet w cieniu korona drzewa zostają dosyć jasne, prawie oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz